ضدعفونی منزل

با شیوع اپیدمی کووید-۱۹ در جهان, امروزه مسئله ضدعفونی منزل از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. برای پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا, علاوه بر رعایت پروتکل های بهداشتی باید به طور منظم محیط خانه را ضدعفونی کرد.

ویروس کرونا به راحتی از طریق تنفس منتقل می شود و طبق گزارشات سازمان بهداشت جهانی, این ویروس قادر است تا چندین ساعت و حتی گاها تا چندین روز بر روی سطوح مختلف فعال بماند.

برای آگاهی از نحوه درست و اصولی ضدعفونی منزل از ویروس کرونا در ادامه همراه ما باشید:

نحوه ی درست ضدعفونی کردن منزل از ویروس کرونا

برای آن که از ضدعفونی منزل مطمئن شوید, ابتدا باید خانه را نظافت کنید. به این معنا که ابتدا تمامی سطوح را با مواد پاک کننده کاملا تمیز کنید. حتما دستورالعمل استفاده از مواد شوینده را که بر روی ظرف آن ها وجود دارد را, مطالعه کنید. برخی مواد شوینده تا ۱۰ دقیقه پس از استفاده, مرطوب باقی می مانند.

ابتدا از سطوح زیر شروع به نظافت کنید و برای تمیزکردن آن ها بهتر است از شوینده های مخصوص استفاده نمایید:

  • تمامی دستگیره های در, گنجره و صندلی ها
  • تمامی کلید و پریزها
  • تمامی سطوح میزها
  • سرویس بهداشتی

در مرحله بعد, برای ضدعفونی منزل بهتر است که از الکل اتانول ۷۰ درصد, استفاده کنید. همچنین می توانید از محلول رقیق تر سفید کننده های خانگی استفاده کنید.

فقط دقت داشته باشید که برای تمیز کردن سطوح, غلظت این محلول باید ۰٫۵ درصد باشد. برای رسیدن به این غلظت می توانید مقدار یک فنجان از مایع سفید کننده را با ۹ فنجان آب مخلوط کنید تا به غلظت مورد نظر برسید و سپس محلول رقیق شده را بر روی سطوح اسپری کنید.

برای ضدعفونی کردن دست ها میزان این غلظت باید کمتر شود و به ۰٫۰۵ برسد. برای رسیدن به غلظت مورد نظر کافی است که یک فنجان از محلول رقیق شده برای سطوح را, با ۹ فنجان دیگر آب مخلوط کنید تا به غلظت مناسب برای مصارف پوستی برسید.

نکات احتیاطی هنگام ضدعفونی کردن منزل

  • هنگام ضدعفونی منزل توجه داشته باشید که حتما جریان هوا برقرار باشد. تمامی درب و پنجره ها را باز بگذارید تا گاز شیمیایی تولید شده وارد مجرای تنفسی شما نشود.
  • هنگام ضدعفونی کردن حتما از ماسک و دستکش یکبار مصرف استفاده کنید و آن ها را درون یک کیسه قرار دهید, در کیسه را گره بزنید و سپس به سطل زباله بیاندازید.
  • در این میان بهتر است که از مسائل زیست محیطی و بهداشت محیط زیست غافل نشویم. استفاده زیاد از دستکش های یکبار مصرف برای محیط زیست زیان بار است.
  • پس بهتر است که از دستکش های چندبار مصرف استفاده کنید.اما باید توجه داشته باشید که از این جفت دستکش فقط و فقط برای ضدعفونی منزل استفاه کنید و برای مصارف دیگری مانند ظرف شستن یا غیره, به هیچ وجه استفاده نکنید. پس از اتمام کار بلافاصله دستکش ها را بشویید و در نهایت با دقت, بدون آن که سطح دستکش با پوست شما تماس داشته باشد, آن ها را دربیاورید و در جلوی آفتاب پهن کنید.

ضدعفونی کردن لباس ها از ویروس کرونا

لباس هایتان را با داغ ترین درجه آبی که می توانید تهیه کنید بشویید. توجه کنید که لباس های کثیف یا ملحفه ها را در هوا نتکانید. زیرا ویروس در هوا منتشر می شود, فقط با آب بسیار داغ آن را بشویید. سپس در جلوی نور آفتاب پهن کنید تا خشک شوند.

پس از خشک شدن نیز یکبار همه لباس ها و ملحفه ها را اتو کنید.

پاک کردن لوازم الکترونیکی از کرونا

ضدعفونی منزل و لوازم الکتریکی از ویروس کرونا

یکی از آلوده ترین لوازن, دستگاه های الکترونیکی مانند موبایل, تبلت و لپ تاپ است.

برای ضدعفونی کردن این لوازم نباید از الکل یا محلول رقیق شده استفاده کنید, زیرا ممکن است به درون لوازم نفوذ کند و باعث خرابی شود. همچنین باعث آسیب به صفحه مانیتور نیز می شود.

برای ضدعفونی کردن لوازم الکترونیکی, ابتدا دستگاه را خاموش می کنید. سپس یک دستمال میکروفایبر را به محلول آب و صابون آغشته می کنید و پس از آب گیری, بر روی سطوح مورد نظر می کشید.

تمیزکردن آشپزخانه از  ویروس کرونا

برای ضدعفونی منزل محیط آشپزخانه, مانند آن چه که بالاتر گفته شد, ابتدا تمامی دستگیره ها و سطوح کابیت ها را با مواد شویند تمیز کنید. سینک, کف و دیوارها را با محلول آب و صابون به طور کامل بشویید. سپس تمامی سطوح را با الکل یا محلول رقیق شده پاکسازی کنید.

برای پاکسازی ظروف طبق معمول از مایع ظرف شویی استفاده کنید. این مایع خاصیت پاک کنندگی قوی دارد و نیاز به استفاده از الکل برای ضدعفونی کردن ظروف نیست.

برای تمیز کردن میوه ها و سبزیجات, به هیچ وجه از محلول رقیق شده, الکل و یا محلول آب و صابون استفاده نکنید. برای شستشوی آن ها می توانید از مواد شوینده مخصوص سبزیجات استفاده کنید. و حتما از آب روان برای شستشو استفاده کنید.

همچنین می توانید سینک را پر از آب کنید و مقداری نمک ید دار درون آب بریزید و حل کنید, سپس میوه ها و سبزیجات را به مدت چند دقیقه درون این ترکیب قرار دهید و با آب روان بشویید.

برای شستشوی سبزیجاتی مانند کاهو و کلم و به طور کلی سبزیجاتی که برگ دارند, دو الی سه لایه از بیرونی ترین برگ های آن ها را جدا کنید و سپس آن ها را طبق چیزی که گفته شد بشویید.

پاکسازی اتاق ها از ویروس کرونا

ضدعفونی منزل و اتاق ها از ویروس کرونا

برای تمیز کردن اتاق ها, ابتدا کف را با یک تی و یا بخار شوی بشویید و سپس با مواد ضدعفونی کننده تمیز کنید.

می توانید برای صرفه جوی در هزینه ها, به جای استفاده از الکل, از محلول رقیق شده آب و مایع سفید کننده استفاده کنید.

نحوه ضد عفونی کردن حمام و سرویس بهداشتی

یکی از محیط هایی که برای ضدعفونی منزل باید نهایت دقت را به خرج دهید, حمام و سرویس بهداشتی است.

برای پاکسازی حمام و سرویس بهداشتی بهتر است از مواد پاک کنندگی مخصوص این محیط ها استفاده کنید.

برای پاکسازیسطوحی مانند: سنگ نوالت سینک, وان و کابینت دستشویی می توانید از مواد پاک کننده چند منظوره استفاده کنید.

کلام آخر

اولین قدم و مهم ترین نکته برای پیشگیری از ابتلا و شیوع ویروس کرونا رعایت پروتکل های بهداشتی و رعایت فاصله اجتماعی است.

در این متن برای شما نکاتی را درباره ی ضدعفونی منزل به طور کامل در زمان کرونا برای شما توضیح دادیم امیدواریم این مطلب به اندازه کافی برای شما مهم و کارآمد باشد.