عوامل موثر در رشد باکتری ها

  • موضوع :
  • نویسنده : مدیر وبسایت
  • در : 7:57 ب.ظ

عوامل موثر در رشد باکتری ها

عوامل موثر در رشد باکتری ، هوازی ، بی هوازی ، بی هوازی ختیاری ، اکسیژن ، فشار اسمزی ، اشفه ، پرتو

عوامل موثر در رشد باکتری ها

درجه حرارت ، فشار اسمزی ، اشعه و اکسیژن عواملی هستند که در رشد و نمو باکتری ها تاثیر دارند . قبلا در مورد تاثیر درجه حرارت در رشد آنها توضیح مختصری داده ایم در اینجا به توضیح بقیه عوامل می پردازیم .

فشار اسمزی 

هنگامی که فشار اسمزی ماده غذایی کمی کمتر از فشار اسمزی باکتری باشد در چنین محیطی میکروب می تواند رشد و نمو نماید ولی در صورتیکه فشار اسمزی محیط زیاد باشد ( محیط هیپرتونیک ) در چنین شرایطی آب داخل میکروارگانیسم به بیرون منتشر شده و در نتیجه غشا سلول دچار چین خوردگی می شود که به آن چلاسمولیز می گویند که سبب مرگ سلول می شود و از این خایت برای نگهداری مواد غذایی مثل انواع شورها ، مرباها و … استفاده می شود .

اشعه ( پرتو )

بهترین شرایط برای رشد و نمو میکروب ها تاریکی می باشد . میکروب ها تحت تاثیر اشعه هایی مانند ماورا بنفش ، بتا و گاما از بین نی روند . اشعه معمولا موجب اختلال در DNA  سلول می شود در نتیجه میکروب نمی تواند تاثیر پیدا کند که از این خاصیت نیز برای نگهداری مواد غذایی استفاده می شود .

اکسیژن

بعضی از میکروب ها در نبود اکسیژن و بعضی دیگر در حضور اکسیژن قادر به رشد و نمو و فعالیت می باشند . میکروب هایی که برای فعالیت ، رشد و نمو خود نیاز به اکسیژن دارند هوازی نامیده می شوند و میکروب هایی که برای رشد و نمو خود به اکسیژن نیازی ندارند بی هوازی گفته می شوند . میکروب هایی که هم در حضور اکسیژن و هم در غیاب اکسیژن می توانند فعالیت داشته باشند بی هوازی اختیاری نام دارند . از این خاصیت نیز برای نگهداری مواد غذایی استفاده می شود ( مواد غذایی را در غیاب اکسیژن قرار می دهند ) .

 

سمپاشی تضمینی موش 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *