سیاه زخم

  • موضوع :
  • نویسنده : مدیر وبسایت
  • در : 4:35 ب.ظ

سیاه زخم

سیاه زخم ، شاربن ، شاربن یا سیاه زخم ، عامل بیماری شاربن ، پیشگیری از سیاه زخم ف سیاه زخم پوستی ، سیاه زخم گوارشی ، سیاه زخم تنفسی

شاربن یا سیاه زخم

عامل بیماری شاربن یا سیاه زخم باسیل آنتراسیس می باشد که بیماری مشترک بین انسان و حیوان است که در نزد حیوانات باعث مرگ و میر زیادی در دام ها می شود .میکروب آنتراسیس دارای اسپور یا هاگ است و از سه طریق زیر می تواند باعث بیماری در انسان شود :

۱- از طریق پوست که به آن شاربن پوستی یا جدی گویند و عامل بیماری از طریق خراشهای پوست ، صورت و دست و … وارد بدن می شود . یک تا سه روز پس از ورود میکروب در پوست تاولی دردناک ایجاد میگردد که به تدریج وسط تاول سیاه شده و زیکولهای ( حفره ) ریزی در اطراف تاول شبیه نگین انگشتر بوجود می آید .

۲- سیاه زخم تنفسی که عامل بیماری زا از طریق تنفس وارد بدن می شود و باعث تنگی نفس و خلط صورتی رنگ می گردد .

۳- سیاه زخم گوارشی که مصرف گوشتی که خوب نپخته باشد سبب ابتلای انسان به این بیماری می شود . معمولا انسان کمتر از طریق گوارش به این بیماری مبتلا می شود . بیماری شاربن بیشتر بیماری شغلی می باشد . یعنی افرادی که با دامها بیشتر سر و کار دارند مثل چوپان ها ، قصاب ها و کارگران پشم پاک کنی و دامپزشکان بیشتر در معرض این بیماری قرار دارند .

برای پیشگیری از ابتلا به بیماری شاربن اقداماتی که انجام گیرد بدین صورت است :

– دام های بیمار نباید کشتار شوند . هنگامی که خون دام به زمین می ریزد میکروب ها در معرض هوا به صورت هاگدر می ایند بنابراین باید به دامداران و چوپان ها آموزش داده شود که دام بیمار را نکشند . اگر دامی سیاه زخم داشته باشد خونش منعقد نمی شود .

ضد عفونی کردن پشم بوسیله فرمالدئید.

سیاه زخم , سمپاشی سوسک , سمپاشی سوسک ریز , سمپاشیشرکت معتبر سمپاشیشرکت معتبر سمپاشی سوسک آشپزخانهسمپاشی در تهرانگندزدایی اصولیسمپاشی منازل , سمپاشی سوسک منازل , سمپاشی موشسمپاشی ساس , سمپاشی , سمپاشی سوسک فاضلاب , سمپاشی مورچه  , موریانه , سمپاشی موریانه , ضرورت سمپاشی مورچه , زندگی مورچه ها

سمپاشی سوسک ، سمپاشی موش ، سمپاشی سوسک فاضلاب ، سمپاشی منازل ، سمپاشی در تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *