سمپاشی کارگاه و کارخانه صنعتی

سمپاشی کارگاه و کارخانه صنعتی جزء فعالیت های بسیار مهم و ضروری مدیریت این مراکز است. چرا که آفات مختلفی در این فضاها وجود دارند که نه تنها به کارکنان آسیب می رساند، بلکه موجب اختلال در روند انجام کارها می گردند. برخی از این جانوران موذی به دستگاه ها و تجهیزات هم آسیب می رساند؛ پس نیاز است که سمپاشی کارگاه و کارخانه صنعتی توسط افراد متخصص و حرفه ای مانند مجموعه نگارین تندیس انجام شود.

دلایل سمپاشی کارگاه و کارخانه صنعتی

قرارگیری کارگاه ها و کارخانجات صنعتی در محیط های پرخطر به عنوان کانون حشرات و جانوران موذی قرار می گیرند و تمامی اماکن فعال در حوزه های صنعتی با این مشکلات دست و پنجه نرم می کنند.

حضور جانوران موذی مختلف، مشکلات زیادی برای کارگاه ها و کارخانجات به وجود می آید که باید به سرعت برای جلوگیری از رشد و تکثیر آنها اقدام به سمپاشی کارگاه و کارخانه صنعتی کنند. زیرا در صورت افزایش این آفات از بین بردن آنها پیچیدگی های خاصی به وجود می آورد.

دلایل زیادی وجود دارد که باید به سرعت مبارزه با حشرات و جانوران موذی را در صورت مشاهده در کارگاه ها و کارخانجات صنعتی شروع کرد که برخی از آن عبارتند از: 

 • ایجاد آسیب به تمامی محصولات تولید شده و کاهش کیفیت محصولات کارگاه ها و کارخانجات
 • آسیب رساندن به دستگاه ها و تکنولوژی های قرار گرفته در کارخانجات مانند جویدن سیم ها یا بخش های حساس کامپیوتری
 • ایجاد خطراتی مانند آتش سوزی، جرقه و سوختن دستگاه های حساس به دلیل آسیب رسیدن به سیم ها و بخش های مختلف دستگاه ها
 • انتقال بیماری های متعدد به نیروهای فعال در کارگاه ها و مواد تولید شده توسط جانوران موذی
 • آلوده شدن مواد خام جهت تولیدات مختلف با فضولات این جانوران

خدمات سمپاشی کارخانه ها

آفات و حشرات موذی بسیار فرصت طلب بوده و از کوچک ‌ترین مسیرها وارد کارگاه و کارخانه می ‌شوند و پس از پیدا کردن مکان مطلوب اقدام به تولید مثل می کنند. در چنین شرایطی بررسی دقیق کارگاه ها و کارخانجات و از بین بردن اولیه آفات و حشرات هزینه‌ های کمتری را به دنبال دارد. زیرا بررسی دقیق و دوره‌ ای کارخانه توسط نیروهای متخصص و حرفه ای کمک زیادی به جلوگیری از تکثیر و رشد بی رویه دارد. 

خدمات سمپاشی کارگاه و کارخانه صنعتی توسط مراکز متعدد صورت می گیرد که باید به شکل کاملاً استاندارد انجام شود. برخی از مراکز معتبر مانند نگارین تندیس خدمات خود را با کمک نیروهای حرفه ای ارائه می دهند که در ادامه به نحوه ارائه آن می پردازیم: 

 • بازدید اولیه و کاملا رایگان از محل کارگاه و کارخانه برای شناسایی دقیق نوع آفات، حشرات و جوندگان برای تعیین سموم مورد نیاز انجام می شود.
 • بررسی دقیق نوع آفات و مکان های اختفاء آنها و همچنین احتمال زاد و ولد و تکثیر جانوران برای از بین بردن آنها به طور دقیق و کامل ضرورت دارد.
 • انجام تست حساسیت در محیط برای تعیین میزان سم مورد نیاز، جهت مبارزه بهتر با آفات صورت می پذیرد.
 • مبارزه شیمیایی دقیق و کامل که شامل سمپاشی اصولی و طعمه گذاری و بسیاری از روش‌ های دیگر دفع آفات متناسب با نوع آنها انجام می شود.
 • بازدیدهای دوره ای سمپاشی مجدد در صورت نیاز برای ریشه ‌کن کردن آفات در این مرکز انجام می شود.
 • از مهمترین خدمات این مرکز می توان به آموزش بهداشت و فرهنگ سازی کارکنان و کارمندان کارگاه ها و کارخانجات صنعتی اشاره کرد که محیط سالم تر داشته باشند.

آفات و حشرات موجود در صنایع و کارخانجات

افراد زیادی وجود دارند که در کارخانه ها و کارگاه های صنعتی موجب آسیب به فعالیت این مراکز می شوند. این آفات بسته به نوع فعالیت کارخانجات و همچنین محل قرار گیری آنها مشخص می ‌شوند. 

به طور کلی عوامل مختلفی می توانند در تعیین نوع آفات هر محیط تأثیر بگذارند که برخی از این عوامل که در سمپاشی کارگاه و کارخانه صنعتی مهم بوده، شامل موارد ذیل است:

محل استقرار کارخانه

موقعیت قرارگیری کارخانه از عوامل بسیار مهم است؛ چرا که در برخی از مناطق حشرات و جانوران موذی خاصی دارد و متناسب با نوع مناطق حشرات زیست بومی متفاوت در محیط کارخانجات پیدا می شوند.

نوع کاربری

نوع کاربری کارخانجات از عامل های بسیار مهم در تعیین نوع حشرات است؛ به عنوان مثال کارگاه های فعال در زمینه مواد غذایی، آفت هایی شامل سوسک بیشتر وجود دارد و در کارخانه های صنعت چوب، ممکن است موریانه ها بیشتر پیدا شوند. 

نوع پساب کارخانجات

نوع پساب کارخانجات تأثیر مستقیم بر روی تکثیر سوسک و حشرات موذی دیگر دارد، از طریق فاضلاب می توانند به فضای کارگاه و کارخانه برسند.

از متداول ترین آفاتی که در کارگاه ها و کارخانجات صنعتی وجود دارند، می توان به موش سقفی، موش فاضلاب، موش خانگی، سوسک های ریز آلمانی، سوسک درشت، سوسک غلات، مگس، موریانه، سوسک چوب و مواردی از این قبیل اشاره کرد. 

وسایل و تجهیزات ضروری برای سمپاشی کارگاه و کارخانه

در محیط کارگاه و کارخانه باید هرگونه حشرات و جوندگان موذی از بین بروند؛ زیرا اغلب کارخانجات صنعتی، مواد غذایی، مواد دارویی خاص را تولید می کنند که حفظ بهداشت و جلوگیری از هر گونه آلودگی ضرورت دارد. 

زیرا کوچکترین علائم آلودگی میکروبی می تواند خسارت های  مالی فراوانی را برای کارخانه ایجاد کند و در صورت ندیدن این آلودگی ها ممکن است خسارت های جانی برای مصرف ‌کنندگان به وجود بیاورد.

به همین جهت مراکز فعال در زمینه سمپاشی کارگاه و کارخانه صنعتی باید از برخی تجهیزات تخصصی برخوردار باشند، تا به طور دقیق و کامل بتوانند تمامی حشرات را از بین برده و راه های انتقال و بازگشت مجدد آنها را نیز مسدود کنند. برخی از این تجهیزات شامل موارد ذیل است:

 • داشتن بروشورهای آموزشی برای جلوگیری از نفوذ حشرات و اطلاعات کاربردی دیگر
 • برخورداری از نیروهای مجرب و آموزش دیده
 • داشتن دستگاه های سمپاش برای تمامی بخش ها
 • داشتن دستگاه های مه پاش برای سمپاشی در درزها و کانال های کولر و موارد دیگر
 • پمپ های قوی سمپاش جهت کارخانجات صنعتی بزرگ و تاسیسات آنها
 • ماسک های ضد مواد شیمیایی در کنار دستکش، چکمه و کفش کار
 • لباس کارهای مخصوص به همراه عینک
 • داشتن سموم مجاز و مورد تأیید و مناسب برای انواع حشرات و امکان ترکیب آنها با یکدیگر

مبارزه با حشرات و جوندگان موذی با سمپاشی محیط کارگاه ها

مدیریت و کنترل محیط کارگاه ها برای پاکسازی آفات و حشرات موذی امری بسیار دقیق و حرفه‌ ای است که باید توسط نیروهای متخصص انجام شود و به هیچ عنوان عملیات سمپاشی کارگاه و کارخانه صنعتی به صورت غیر اصولی و توسط افراد غیر متخصص نمی ‌تواند به ریشه کن شدن این آفات کمک کند. 

مجموعه نگارین تندیس جزء معتبرترین مراکزی است که در حوزه سمپاشی و کنترل آفات با استفاده از سموم مناسب می تواند به تمامی کارگاه ها و کارخانجات صنعتی کمک کند.

با توجه به علمی بودن مبحث سمپاشی استفاده از نیروهایی که دارای تبحر و تخصص واقعی هستند، موجب می ‌شود تا با آموزش کامل شیوه سمپاشی به طور دقیق و کنترل شده تمامی آفات در صنایع و کارخانجات از بین بروند. 

در صورت نیاز به سمپاشی کارگاه و کارخانه صنعتی کافیست با کارشناسان این مجموعه ارتباط بگیرید تا در کوتاه ترین زمان ممکن پس از بررسی محیط و شناخت حشرات و جانوران موذی از سموم بی خطر و استاندارد استفاده کرده و محیط را به طور کامل پاکسازی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *