حشره کش های کارباماتی

  • موضوع :
  • نویسنده : مدیر وبسایت
  • در : 11:54 ب.ظ

حشره کش های کارباماتی

حشره کش های کارباماتی ، سموم فسفره ، سموم کارباماته ، حشره کش های ابقایی ، سمپاشی ، کشتن حشرات

گروه خانواده حشره کش های کارباماتی

حشره کش های کارباماتی تشکیل شده از کربن ، ئیدروژن و نیتروژن و فاقد کلر و فسفر هستند . از گروه حشره کش های کارباماتی نام تجاری کارباریال به نام سوین ، پروپرکسور به نام بایگون ، ایزولان ، پرولان ، پیرتروم ، آلدی کارب و منو متیل کاربوفوران نام برده می شوند .

کارباریال برای مبارزه با آفات در دامداری و کشاورزی به صورت گسترده استفاده می شود و از محلول آن برای سمپاشی پشه های بالغ استفاده می شود . به دلیل اینکه سمیت این حشره کش برای پستانداران ناچیز می باشد می توان از ان برای از بین بردن کک و شپش حیوانات استفاده نمود و همچنین از لوسیون ان برای مبارزه با شپش سر استفاده نمود .

پروپکسور که نوعی حشره کش ابقایی می باشد برای کشتن پشه های بالغ و مگس خانگی و کنه ها و … کاربرد دارد . از این نوع حشره کش می توان به عنوان طعمه برای کشتن سوسک ها و به صورت گرد برای از بین بردن انگل های خارجی دام ها استفاده نمود .

مسمومیت با سموم فسفره و کارباماته

در مسمومیت حاد علائم زیر پس از ۳۰ الی ۶۰ دقیقه رخ می دهد و پس از ۲ الی ۸ ساعت به حداکثر می رسد .
بی اشتهایی، سردرد، خواب آلودگی، ضعف، هیجان، لرزش زبان و پلک چشم‌ها، میوزیس و اختلال در قدرت بینایی از علائم خفیف آن هستند و تهوع، ازدیاد ترشح بزاق، اشک ریزش، کرامپ‌های شکمی استفراغ، عرق، نبض کند و ارزش‌های عضلانی از علائم با شدت متوسط آن است .
در مرحله علایم شدید: اسهال پدیدار کشته، مردمک به اندازه ته سنجاق شده و واکنشی نشان نمی‌دهد. در عمل تنفس اختلال ایجاد شده، ادم ریه، سیانوز، اختلال در کنترل اسفنکترها بوجود آمده و سرانجام تشنج، اغما و قلب متوقف می شود .

مسمومیت مزمن: بعضی ها اعتقاد چندانی به عوارض این نوع مسمومیت ندارند و برخی به تولید اختلالاتی در سیستم خون ساز معتقدند. عده‌ای از دانشمندان نیز مسمومیت مزمن را باعث ایجاد ضعف و سستی در عضلات انتهاها می‌دانند که ممکن است پیشرفت آن سبب فلج نیز گردد.

فرمولاسیون حشره کش های ابقایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *